Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

666

Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti VizesiÇek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri, seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşlarının Çek vizesi için başvuru yapılacak olan Türkiye’deki temsilciliktir. Çek Cumhuriyeti hem Schengen hem de AB üyesi bir ülkedir. Dolayısıyla da kısa süreli seyahatler için yapılması planlayan kişilerin Çek Schengen vizesi alarak Çek Cumhuriyeti sınırlarından geçebildiği gibi farklı bir Schengen ülkesine de seyahat edebilmektedir. Bunun için başvurular ise Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüne şahsen yapılmalıdır.

Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümü muafiyet uygulamasını Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi T.C. vatandaşları için söz konusudur. Ancak bu muafiyet yalnızca kısa süreli seyahatler olan 180 günde 90 günden fazla olmamak koşulu ile muafiyet uygulanabilmektedir. Bunun yanında bordo pasaport sahibi olan ve Çek Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen herkes Çek vize uygulamasını yapmak zorundadır.

Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri şahsen başvurularla yapılabilirken anlaşmalı olan vize merkezleri de Çek vizesi için aracılık edebilmektedir. Ancak Çek vizesi için karar veren tek yetkili kurum Türkiye’de bulunan Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri olan Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri bölümüdür.

Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yapılacak başvurular öncesinde Hem Türkiye’nin hem de Çek Cumhuriyeti’nin tatil günleri ve mesai saatleri öğrenilerek işlemlere başlanması sürecin başlamasında yaşanacak bir aksaklığın önüne geçecektir.

Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ticari, turistik ve aile/akraba ziyareti vizelerinin görecekleri işlemler silsilesidir. Bu bağlamda Schengen bölgesine üye bir ülke olan Çek Cumhuriyeti’nin Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde yürüttüğü bu vize işlemlerinde dikkat edilen hususların önemli bir bölümünü Schengen sözleşmeleri ve mevduatlar oluşturur. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin start alabilmesi için Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu’ndan daha önceki süreçler olan Çek Cumhuriyeti/Çek vize başvuru ve randevu süreçlerinin sorunsuz olarak geçilmiş olması gerekmektedir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemlerini yürütme ve karara bağlama yetkisi olan herhangi bir başka kurum bulunmamaktadır. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu /Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında en çok dikkat edilen hususlar başvuru sahibinin hazırladığı dosyayla ilgilidir. Zira başvuru sahipleri Çek Cumhuriyeti vize başvuru dosyalarında öncelikle Çek Cumhuriyeti’ne seyahat amaçlarını net olarak açıklamakla yükümlüdür. Daha sonra bu amaçla paralellik arz eden ve Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından daha önceden belirlenmiş olan bir takım evraklarında dosyada olması gerekir. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri sırasında yetkililer bu evrakların doğruluğunu araştırabilir. Bu araştırmalar sonucu bir sorun ile karşılaşmadıkları takdirde Çek Cumhuriyeti vize işlemleri ortalama 1-2 hafta gibi sürelerde tamamlanır. Çek Cumhuriyeti/Çek Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri ve hangi amaç için hangi vizenin gerektiği gibi konularda danışmanlık hizmeti almak için ; 0 312 426 03 25.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin