21.9 C
Ankara, TR
Pazar, Temmuz 12, 2020
TELEFON

0 312 426 03 25

0 312 426 03 24

MOBİL

0 553 716 03 25

0 553 966 03 27

E-MAİL

info@longvize.com

longvize@gmail.com

ACİL VİZE HATTI

0 312 426 03 25

bulgaristan-vize-islemleri
Başkent:Sofya
Telefon:+359
Alan:110,994 km2
Nüfus:7.364.570
Para Birimi:Lev (BGN)
TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN
ANKARAİSTANBUL
İZMİR ANTALYA
GAZİANTEPBURSA
TRABZONBODRUMEDİRNE
Bulgaristan Vize Hattı
0 312 426 03 25
Whatsapp Vize Hattı 
0 507 811 97 62
 
Mobil Vize Hattı
0 553 716 03 25
E-Mail İletişim
info@longvize.com
Pazartesi – Cumartesi  
08:30 – 00:00
Almanya Vizesi

Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi & Bulgaria Visa Information

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi için Elçilikteki Temsilciliğiniz Olan Long Vize Şirketi  2012 yılından beri müşterilerine vize işlemleri konusunda, her türlü kaliteli, güvenilir ve güler yüzle hizmet sağlayan, yeniliklere açık, misafirleri için kendini her geçen gün geliştiren, profesyonelliğini daimi kılmaya çalışan bir vize firmasıdır. Bulgaristan Vizesi için gerekli vize işlemlerinde randevu alınması, evrak hazırlanması ve yetkili mercilere sunumuna kadar ki süreçte sizleri yormadan, tüm konularıyla ilgilenerek, kısa sürede başvurunuzu sonuçlandırıp adresinize teslim eden Long Vize ŞirketiBulgaristan vizesi mükemmel hizmet anlayışını ve müşteri memnuniyetini profesyonel servisle birleştirmiştir. Müşterilerimizi gereksiz zaman kaybından kurtarmakta ve evrakları vize alınacak ülkelerin kurallarına uygun olarak eksiksiz ve gereğinden fazla evrak yığını olmadan, uzun süreli vizeyi hedef alarak başvuru yapmaktayız. Biliyoruz ki zaman boşa harcanmayacak kadar değerlidir ve bu değerli zamanınızı en kaliteli şekilde vizeye dönüştüren Long Vize Şirketi sizler sayesinde büyümeye devam edecektir.

 

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan Vize Başvurusu, Bulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan Vize Başvurusu yaparak Bulgaristan vize işlemlerini yapmak zorundadırlar. 2007 senesinden itibaren AB tam üyesi olan Bulgaristan artık Schengen grubu üyesi de sayılmaktadır. Bu durumda da Schengen Bölgesi içinde olan vatandaşların Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilmektedir. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vizesi alınması zorunludur.  Bu nedenle de Bulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi firmamız Long Vize aracılığı ile yapılabilmektedir. Bulgaristan Vize Başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Bulgaristan Vize Randevusu

Bulgaristan Vize Randevusu, Schengen üyesi olan Bulgaristan seyahati yapmayı planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan vize randevusu alması gerekmektedir. Ancak Bulgaristan Vize Randevusu öncesinde randevu sırasında teslim edilmesi gereken dosyanın eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun içinde yapılacak olan başvuru Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılabileceği gibi firmamız Long Vize aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

NOT: İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.
Türkiye’nin geri kalan bölgelerinde ikamet eden kişiler Ankara veya Gaziantep’teki VFS Global ofislerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ankara Büyükelçiliği
Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, İçel(Mersin), Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak şehirlerinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir.

 

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vize İşlemleri, 2007 senesi ile birlikte AB tam üyesi olan Bulgaristan dolayısıyla da Schengen Bölgesi içinde de yer almaktadır. Bu nedenle de Schengen üyesi ülkelerde yaşayan kişilerin bu ülkelere giriş çıkışları için vizesiz giriş ile sağlanmaktadır. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vize işlemleri uygulaması zorunlu olarak yapılmaktadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Bulgaristan vize işlemlerine tabi iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlu T.C. vatandaşları Bulgaristan vize işlemlerinden muaftırlar.

 

Bulgaristan Vize Çeşitleri

Bulgaristan Vize Çeşitleri, Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti Bulgaristan Vize Çeşitleri  içinde kısa süreli seyahatler için verilen Bulgaristan Schengen vizesi ile Bulgaristan sınırlarından giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan Schengen vize işlemleri için gerekli olan evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması Bulgaristan vize işlemlerinin aksamadan tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti için prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması gereken evraklar hakkında bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25.

 

Bulgaristan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri

Bulgaristan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri, Bulgaristan seyahati amacı, süresi ve başvuru yapan kişinin meslek durumuna göre hazırlanmaktadır. Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti, Bulgaristan Turistik Vize ve Bulgaristan Ticari Vize gibi kısa süreli yapılacak 180 günde 90 günle sınırlı seyahatler için Bulgaristan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde ayrım yapılmaksızın herkesten istenen belgeler bulunmaktadır. Bulgaristan Gerekli Belge ve Evrak Listeleri içinde herkesin hazırlaması gereken evraklar hakkında bilgi almak için arayınız 0312 426 03 25

-Pasaport, elçiliğin talep etmiş olduğu süre ve geçerlilik tarihi olması gerekmektedir.
-Fotoğraf, elçiliğin talep etmiş olduğu fon ve ebatta olması gerekmektedir.
-Çalışan kişiler için şirket ve çalışma evrakları elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-İşveren kişiler için firma evraklar elçiliğin istemiş olduğu format ve tarihler dikkate alınması gerekmektedir.
-Öğrenciler için öğrenci belgesi elçiliğin istediği formatta ve dilde olması lazım.
-Çiftçiler için ziraat odasından onaylı elçiliğin istediği formatta olması gerekmektedir.
-Çocuklar için muvafakatname Anne ve Baba’dan ayrı gidiliyor ise gidiş tarihleri, çeviri ve istenen formatta olması gerekmektedir.
-Çalışmayan kişiler için sponsor kişi evraklar elçiliğin istediği akrabalık derecesi ve formatta olması gerekmektedir.
-Kamu çalışanları için kurum görev ve çalışma evrakları
-Nüfus kayıt örneği tam vukuatlı ülkelere göre barkodlu, orijinal ya da apostilli olması lazım.
-Banka hesap dökümü 3-6 ay arasında geçmiş hareketleri gösteren istenilen formatta banka hesap ekstresi.

 

Bulgaristan Başvuru İşlemleri

Bulgaristan Başvuru İşlemleri, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçilik tarafından veya firmamız Long Vize aracılığı ile başvurunuz yapılmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçilik Bulgaristan vizesi için uygulanan Schengen vizesi kısa süreli yapılması planlanan seyahatler için uygulanmaktadır. Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti, Bulgaristan Turistik Vize ve Bulgaristan Ticari Vize gibi kısa süreli yapılacak vize işlemlerini yürütmekle ve başvuru yapacak kişilere danışmanlık hizmeti vermekle yükümlüdür.

 

Bulgaristan Vizesi Danışmanlık

Bulgaristan’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne müracaat edilerek yapılmalıdır.

Bulgaristan Vize Başvurusunda bulunmak ve Bulgaristan Vize Randevusu alabilmek için şirketimiz aracılığı ile Bulgaristan Vize İşlemleri yürütülmektedir.

Hızlı ve Sorunsuz Bulgaristan Vize İşlemleri için hemen arayın, kolay Bulgaristan Vize Başvurusu yapın, Bulgaristan Vize Randevusu almak için arayın 0312 426 03 25.

BULGARİSTAN VİZESİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Türkiye ile Bulgaristan halkının ilişkileri Osmanlı dönemine kadar uzanan köklü ilişkilerdir. Bulgaristan’ın rejim değişiklerinden sonra günümüzdeki demokratik yapıya kavuşmasından sonra Türkiye ile Bulgaristan birçok uluslararası örgütte ortaklaşa çalışmalarını sürdürmektedir. İki ülke arasında hem coğrafi hem kültürel yakınlıklardan söz edilebilir. Türkiye ile Bulgaristan milletleri birbirlerine oldukça benzer halklardır. Bulgaristan’ın nüfusuna oranla yaklaşık 8%’lik bir kısmı Türk kökenlidir. Aynı şekilde ülkemizde de Bulgaristan göçmeni birçok Bulgar asıllı kişi yaşamaktadır.
Bulgaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerine vize uygulamaktadır. Bunun yanında Yeşil (hususi) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Bulgaristan’a vizesiz ziyaret gerçekleştirebilir. Ayrıca Gri (hizmet) pasaportu sahipleri de 30 günü aşmamak kaydıyla Bulgaristan’a yapacakları ziyaretlerde vize uygulamasından muaftır. Bulgaristan’a giriş esnasında kişilerin Bulgaristan topraklarında konaklayacakları yerleri sınır kapılarında ibraz etmeleri zorunludur. Bu nedenle Bulgaristan’a vizeli veya vizesiz seyahat eden her T.C Vatandaşının bu konuya dikkat etmesi önemlidir. Ayrıca geçerli bir Schengen vizesi bulunan vatandaşların Bulgaristan için ayrıca bir vize almasına gerek yoktur.
Bulgaristan ile Türkiye arasında coğrafi yakınlığın getirisi olarak karşılıklı ve aktif bir ithalat – ihracat ilişkisi de söz konusudur. Bu nedenle iki ülke arası ticari ziyaretlerde sürekli olarak gerçekleşmektedir. Bulgaristan vizesi hakkında genel bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için 0 312 426 03 25.

 

BULGARİSTAN VİZESİ BAŞVURUSU

Bulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan Vize Başvurusu yaparak Bulgaristan vize işlemlerini yapmak zorundadırlar. 2007 senesinden itibaren AB tam üyesi olan Bulgaristan artık Schengen grubu üyesi de sayılmaktadır. Bu durumda da Schengen Bölgesi içinde olan vatandaşların Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilmektedir. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vizesi alınması zorunludur.  Bu nedenle de Bulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi akrediteli olan seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bulgaristan vize başvurusunun yapılabilmesi için yapılacak seyahat amacı, süresi ve başvuru yapacak olan kişinin iş durumuna göre farklılık gösteren Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti, Bulgaristan Turistik Vize ve Bulgaristan Ticari Vize için gerekli olan evrak listesini doğru bir şekilde temin etmek gerekmektedir. Ayrıca bu evrak listesinde yer alan her belgenin de prosedüre uygun olarak hazırlanması için de ön hazırlık sürecinde akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu sırasında prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlanmış evrakların dosya halinde akrediteli seyahat / turizm acentelerine ya da vize başvuru merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların eksik  ya da yanlış olması durumunda vize başvurusu için gerekli olan işlemler eksikliklerin tamamlanması ya da yanlış olan belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması için geri çevrilecektir.

Bulgaristan ülkesi henüz Schengen ülkesi olmasa da Schengen’e yeni üye olacak en yakın ülkelerden biri olarak görülmektedir. Schengene üye olmamasına rağmen hali hazırda Schengen vizelerine bazı ayrıcalıklar tanıyan Bulgaristan’ın vize başvuru süreçleri Schengen ülkeleriyle benzerlik içermektedir. Bulgaristan vize başvuruları Schengen kurallarına bağlı olmasa da Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinden dolayı AB mevduatlarına göre ilerlemesi gereken başvurulardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde Bulgaristan vizesi için başvuru yapılabilecek adresler Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antep’te bulunan Bulgaristan vize başvuru merkezlerdir. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu süreçlerinde dosya kabullerini yapmaz. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği sadece vize işlemlerini yürütmek ve karara bağlamakla yükümlüdür. Bunun dışında kalan biyometrik verilerin başvuru sahiplerinden alınması ve başvuru dosyalarının toplanması gibi başvuru sürecini ilgilendiren işleri yapmak  Bulgaristan vize başvuru merkezlerine aittir. Bulgaristan vize başvuru merkezleri, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yasal olarak yetkilendirilmiş olup, Bulgaristan’a ziyarette bulunmak isteyen TC Vatandaşlarının başvurularını ilk karşılayan kurum görevi yapar. Ayrıca  vize başvuru merkezleri bu kabul işlemini yaparken Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen bir dizi ön test aşamasını da uygulamaya koymakla yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Bulgaristan’a yapılacak vize başvurularını toplamakla görevli tek kurum Bulgaristan vizesi başvuru merkezleridir.

 

BULGARİSTAN VİZE ÇEŞİTLERİ

Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti

Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti Bulgaristan Vize Çeşitleri içinde kısa süreli seyahatler için verilen Bulgaristan Schengen vizesi ile Bulgaristan sınırlarından giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan Schengen vize işlemleri için gerekli olan evrakların prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması Bulgaristan vize işlemlerinin aksamadan tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti için prosedüre uygun bir şekilde hazırlanması gereken evraklar şöyledir:

  • Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti için geçerlilik özelliğine sahip pasaportun beyan edilmesi gerekmektedir. Beyan edilecek pasaportun 10 seneden önce alınmamış olması, seyahat bitim tarihi itibari ile 180 gün geçerliliğini devam ettirmesi, Bulgaristan giriş çıkış vize işlemlerinin yapılabilmesi için iki boş sayfasının olması gerekmektedir.
  • Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti için Bulgaristan vize başvuru formunda beyan edilen bilgiler beyan edilecek diğer belgelerdeki bilgilerle örtüşmesi gerekmektedir.
  • Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti için Bulgaristan’da bulunan Aile ya da akraba tarafından resmi olarak hazırlatılmış davetiye,

Bulgaristan sınırları içerisinde çok büyük oranda bir Türk varlığından söz etmek mümkün. Bu Türk vatandaşı veya Türk asıllı Bulgar vatandaşı kişilerin halen Türkiye’de bulunan akraba ve aile bireyleri de mevcut. Türkiye Cumhuriyeti’nden, Bulgaristan ülkesine Aile/Akraba ziyareti amacıyla gitmek isteyen kişilerin sayısı da buna bağlı bir oranda her sene artıyor. Türkiye’den, aile akraba ziyareti amacıyla Bulgaristan’a gitmek için alınması gereken vize Bulgaristan aile/akraba ziyareti vizesi oluyor. Bulgaristan’da yaşayan kişilerin, Türkiye’deki aile & akraba bireylerine gönderecekleri resmi bir takım evrak vasıtasıyla gerçekleşen bu vize süreci yine Bulgaristan vize başvuru merkezlerinde başvuruları alınan bir vize süreci.

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan vizesi çeşitleri yapılması düşünülen seyahatin ne amaçla yapılacağı ve seyahatin ne kadar süreceğine göre Bulgaristan vize işlemleri için gerekli olan evraklar değişmektedir. Bulgaristan Turistik Vize için de gerekli olan evraklar Bulgaristan vize başvurusu sırasında beyan edilmelidir. Bulgaristan vize işlemleri için aracılık yapan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezleri danışmanlığı ile yapılmaktadır. Bulgaristan Turistik Vize için gerekli olan evraklar şunlardır:

  • Bulgaristan Turistik Vize için 10 seneden eski olmayan, içinde kullanılabilir Bulgaristan vize işlemlerinin yapılabileceği iki boş sayfasının olduğu ve seyahatin bitiminden sonra 180 gün geçerliliği devam edecek pasaport olması gerekmektedir.
  • Bulgaristan vize başvuru formunun doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması gerekmektedir.
  • Bulgaristan Turistik seyahat tarihine yakın bir zamanda alınmış tam vukuatlı nüfus kaydının aslı ile nüfus cüzdanı fotokopisi,

Bulgaristan’ın, Türkiye’ye yakın görünen ama kendi içinde bambaşka doğa ve tarihi güzellikler barındıran bir ülke olması ve coğrafi olarak yakın olması nedeniyle Türkiye’den, Bulgaristan’a yapılan turistik amaçlı ziyaretlerin sayısı bir hayli fazla. Bu nedenle Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden alınması gereken vize de Bulgaristan turistik vizesidir. Bu vizeyi edinebilmek için Bulgaristan’a yapacağınız turistik ziyaret esnasında konaklayacağınız yerler ve Bulgaristan’a sağlayacağınız ulaşımla ilgili bazı evrakları  Bulgaristan vize başvuru merkezine teslim edeceğiniz başvuru dosyasında bulundurmanız gerekir.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan vize çeşitleri seyahatin neden ve ne kadar süreyle yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Bulgaristan Ticari Vize kısa süreli seyahatler için verilen Bulgaristan Schengen vizesi verilmektedir. Bulgaristan Schengen vizesi için gerekli evrakların listesi akrediteli acenteler ya da seyahat acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır. Bulgaristan Ticari Vize için hazırlanması gereken evraklar ise şöyledir:

  • 10 seneden daha önce alınmamış, eskimemiş, Bulgaristan giriş çıkış vize işlemlerinin uygulanabileceği boş 2 sayfası olan ve seyahat sonrasında da 180 gün geçerliliği devam eden pasaportun aslı ile kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın fotokopisi,
  • Bulgaristan Ticari Vize başvuru formunun doğru ve tam olarak doldurulmuş olması gerekmektedir.
  • Bulgaristan Ticari Vize için Bulgaristan Konsolosluğu’na hitap edilerek başvuru yapan kişi tarafından yazılmış vize talep dilekçesi ile dilekçeye verilen başvuru sıralamasını belirten numara,
  • Bulgaristan Ticari seyahat süresine göre hazırlanması gereken seyahat sağlık sigorta poliçesinin mutlaka olması gerekmektedir.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki aktif ithalat- ihracat ilişkilerinin yanında Türk yatırımcıların Bulgaristan’da ki girişimleri nedeniyle Türkiye – Bulgaristan arası gerçekleşen iş seyahatleri için gereken vize Bulgaristan Ticari vizesidir.

 

BULGARİSTAN VİZE İŞLEMLERİ

2007 senesi ile birlikte AB tam üyesi olan Bulgaristan dolayısıyla da Schengen Bölgesi içinde de yer almaktadır. Bu nedenle de Schengen üyesi ülkelerde yaşayan kişilerin bu ülkelere giriş çıkışları için vizesiz giriş ile sağlanmaktadır. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vize işlemleri uygulaması zorunlu olarak yapılmaktadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Bulgaristan vizesi işlemlerine tabi iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlu T.C. vatandaşları Bulgaristan vize işlemlerinden muaftırlar.

Bulgaristan vize işlemleri için yapılması gereken müracaatlar farklı şekillerde olmaktadır. Bulgaristan vize işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğu’na müracaat yapılabilirken resmi olarak yetkilendirilmiş seyahat / turizm acenteleri veya vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Akrediteli Seyahat / turizm acenteleri veya vize başvuru merkezleri danışmalığı ile yapılacak olan Bulgaristan vize işlemleri yapılacak olan seyahat amacı ve süresine göre değişim gösterse de evrakların ne olduğundan nasıl ve nereden temin edilmesine kadar ve Bulgaristan vizesi işlemlerini yürütme yetkisiyle birlikte tüm danışmanlık hizmetini sunmaktadır.

Bulgaristan vizesi işlemleri ile ilgili değerlendirme ve karar verme yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tek mercidir. Ayrıca bilinmesi gereken ayrı bir detay ise yapılması planlanan seyahat türüne göre tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış evrakların dışında Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da yüz yüze görüşme talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile vize başvuru merkezi  adlı vize başvuru asistan firmasının yapmış oldukları anlaşmalar gereği ilk olarak Bulgaristan vize başvuru merkezlerinde gerçekleşen işlemlerdir. Bulgaristan Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen vize başvurularının yoğunluğuna binaen aldığı bir karar neticesinde, Bulgaristan Konsolosluk / Büyükelçilik binaları bünyesinde oluşabilecek insan trafiğinden kaçınmak amacıyla anlaşma sağlanan  vize başvuru asistan firması Bulgaristan vize işlemleri sürecinde başvuru sahiplerinin, başvuru dosyalarını teslim edecekleri ilk adreslere sahip bir firmadır.
Bulgaristan için Türkiye’den gerçekleştirilen vize başvuruları genelde aile / Akraba ziyareti, turistik ya da ticari şekilde cereyan eden başvurular olmaktadır. Bulgaristan vizesi işlemlerinin genel de yoğunlaştığı alanlarda bu nedenle daha çok bu üç alan olmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne  Bulgaristan vize başvuru merkezlerinden gelen dosyaların ulaşmasıyla başlayan bu süreçte Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği başvuru sahiplerinin dosyalarının doğru bilgiler içerip içermediği ile ilgili birtakım araştırmalar uygular. Bulgaristan vize işlemleri için Türkiye sınırları içerisinde başvuruları ilk kabul ve bazı testlere tabi tutmakla görevli tek firma Bulgaristan vizesi başvuru merkezidir. Ayrıca Bulgaristan vize işlemlerinin Türkiye’de karara bağlanacağı tek yer ise Bulgaristan Konsolosluk / Büyükelçiliğidir. Bulgaristan vize işlemleri sürecinde başvuru sahibi için önemli olan başvuru dosyasını doğru ve eksiksiz olarak hazırlamaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

 

BULGARİSTAN VİZE RANDEVUSU

Schengen üyesi olan Bulgaristan seyahati yapmayı planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan vize randevusu alması gerekmektedir. Ancak Bulgaristan vize randevusu öncesinde randevu sırasında teslim edilmesi gereken dosyanın eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bunun içinde yapılacak olan başvuru Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılabileceği gibi akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezleri aracılığı ile de gerçekleştirilebilmektedir.

Bulgaristan vize işlemleri için resmi olarak tam yetkili olan akrediteli seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezleri ile irtibata geçilerek gerekli ön hazırlık sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Yapılması planlanan Bulgaristan seyahatinin amacı, süresi ve başvuru yapan kişinin de mesleki durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Kısa süreli seyahatler Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti, Bulgaristan Turistik Vize ve Bulgaristan Ticari Vize 6 ay içinde en çok 90 gün ikamet hakkı verilmektedir. Bu seyahat türlerinin gerçekleştirilebilmesi de seyahat türüne göre hazırlanması gereken evrakların Bulgaristan Konsolosluğu’nun kriterlerine uygun olmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlenen kriterlere göre hazırlanmasına destek verecek olan akrediteli acenteler ya da vize başvuru merkezlerinin danışmanlığında eksiksiz ve doğru bir şekilde dosya haline getirilmelidir. Vize randevusu sırasında teslim edilecek olan dosyanın gerektiği şekilde teslim edilmesi başvurunun geri çevrilmesinin önüne geçecektir. Bulgaristan vize randevusu sırasında dosyanın eksik ya da yanlış evraklarla teslim edilmesi evrakların tamamlanması için geri çevrilecektir ki bu da yeniden Bulgaristan vizesi randevusu alınmasını dolayısıyla da gecikme yaşanmasına neden olacaktır.

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ikili ilişkilerin hem turistik hem aile akraba ziyareti hem de ticari vizelerin başvuru taleplerini arttıracak türden yakınlıklar barındırdığını biliyoruz. Zira Bulgaristan nüfusunun yaklaşık 8%’i nin Türk kökenli olması iki ülkenin coğrafi ve kültürel yakınlığı sonucu Türkiye’den Bulgaristan topraklarına her amaçla ve yılın her dönemi bir şekilde ziyaretler gerçekleşmekte. İki ülke arasındaki ziyaret trafiğinin bu kadar yoğun olması da Türkiye Cumhuriyeti’nde yapılan Bulgaristan vize başvurularında bir yoğunluğa neden olabilmekte. Bu nedenle Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği aldığı bir kararla vize başvurusu ve Bulgaristan vize randevusu konularında yoğunlukların önüne geçmek adına Bulgaristan vize başvuru merkezleriyle anlaşmıştır. Bu anlaşma kapsamında Bulgaristan vize başvurularında asistan firma olarak görev yapmaktadır. Bulgaristan vizesi başvuru merkezleri resmi olarak Bulgar Devleti tarafından yetkilendirilmiştir. Bulgaristan vize başvuru işlemine geçmek için alınması gereken Bulgaristan vizesi randevusu, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinden değil, Bulgaristan vize başvuru merkezlerinden alınmalıdır. Bulgaristan vize randevusu için müracaat edebileceğiniz  Bulgaristan vize başvuru merkezleri, Ankara, İstanbul, İzmir, Antep, Edirne ve Bursa’da bulunan vize başvuru merkezi  firmasının başvuru merkezleridir. Bulgaristan vize randevusu alacağınız bölgelerden sadece İstanbul ve Ankara vize başvuru merkezlerinin görev bölgesi kısıtlaması olup, diğer illerdeki  merkezleri Türkiye’nin her ilinden yapılacak başvuruları kabul etmektedir.