Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi

533

Bulgaristan Vizesi Hakkında Genel Bilgi
Bulgaristan VizesiTürkiye ile Bulgaristan halkının ilişkileri Osmanlı dönemine kadar uzanan köklü ilişkilerdir. Bulgaristan’ın rejim değişiklerinden sonra günümüzdeki demokratik yapıya kavuşmasından sonra Türkiye ile Bulgaristan birçok uluslararası örgütte ortaklaşa çalışmalarını sürdürmektedir. İki ülke arasında hem coğrafi hem kültürel yakınlıklardan söz edilebilir. Türkiye ile Bulgaristan milletleri birbirlerine oldukça benzer halklardır. Bulgaristan’ın nüfusuna oranla yaklaşık 8%’lik bir kısmı Türk kökenlidir. Aynı şekilde ülkemizde de Bulgaristan göçmeni birçok Bulgar asıllı kişi yaşamaktadır.
Bulgaristan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerine vize uygulamaktadır. Bunun yanında Yeşil (hususi) pasaport sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Bulgaristan’a vizesiz ziyaret gerçekleştirebilir. Ayrıca Gri (hizmet) pasaportu sahipleri de 30 günü aşmamak kaydıyla Bulgaristan’a yapacakları ziyaretlerde vize uygulamasından muaftır. Bulgaristan’a giriş esnasında kişilerin Bulgaristan topraklarında konaklayacakları yerleri sınır kapılarında ibraz etmeleri zorunludur. Bu nedenle Bulgaristan’a vizeli veya vizesiz seyahat eden her T.C Vatandaşının bu konuya dikkat etmesi önemlidir. Ayrıca geçerli bir Schengen vizesi bulunan vatandaşların Bulgaristan için ayrıca bir vize almasına gerek yoktur.
Bulgaristan ile Türkiye arasında coğrafi yakınlığın getirisi olarak karşılıklı ve aktif bir ithalat – ihracat ilişkisi de söz konusudur. Bu nedenle iki ülke arası ticari ziyaretlerde sürekli olarak gerçekleşmektedir. Bulgaristan vizesi hakkında genel bilgi ve danışmanlık hizmeti almak için 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin