Bulgaristan Vize İşlemleri

709

Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan Vizesi2007 senesi ile birlikte AB tam üyesi olan Bulgaristan dolayısıyla da Schengen Bölgesi içinde de yer almaktadır. Bu nedenle de Schengen üyesi ülkelerde yaşayan kişilerin bu ülkelere giriş çıkışları için vizesiz giriş ile sağlanmaktadır. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vize işlemleri uygulaması zorunlu olarak yapılmaktadır. Bordo pasaportlu tüm T.C. vatandaşları Bulgaristan vize işlemlerine tabi iken Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlu T.C. vatandaşları Bulgaristan vize işlemlerinden muaftırlar.

Bulgaristan vize işlemleri için yapılması gereken müracaatlar farklı şekillerde olmaktadır. Bulgaristan vize işlemleri için Bulgaristan Konsolosluğu’na müracaat yapılabilirken resmi olarak yetkilendirilmiş seyahat / turizm acenteleri veya vize başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Akrediteli Seyahat / turizm acenteleri veya vize başvuru merkezleri danışmalığı ile yapılacak olan Bulgaristan vize işlemleri yapılacak olan seyahat amacı ve süresine göre değişim gösterse de evrakların ne olduğundan nasıl ve nereden temin edilmesine kadar ve Bulgaristan vize işlemlerini yürütme yetkisiyle birlikte tüm danışmanlık hizmetini sunmaktadır.

Bulgaristan vize işlemleri ile ilgili değerlendirme ve karar verme yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tek mercidir. Ayrıca bilinmesi gereken ayrı bir detay ise yapılması planlanan seyahat türüne göre tam ve doğru bir şekilde hazırlanmış evrakların dışında Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından ek evrak ya da yüz yüze görüşme talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Bulgaristan vize işlemleri, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ile VFS Global adlı vize başvuru asistan firmasının yapmış oldukları anlaşmalar gereği ilk olarak VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerinde gerçekleşen işlemlerdir. Bulgaristan Devleti’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen vize başvurularının yoğunluğuna binaen aldığı bir karar neticesinde, Bulgaristan Konsolosluk / Büyükelçilik binaları bünyesinde oluşabilecek insan trafiğinden kaçınmak amacıyla anlaşma sağlanan VFS Global vize başvuru asistan firması Bulgaristan vize işlemleri sürecinde başvuru sahiplerinin, başvuru dosyalarını teslim edecekleri ilk adreslere sahip bir firmadır.
Bulgaristan için Türkiye’den gerçekleştirilen vize başvuruları genelde aile / Akraba ziyareti, turistik ya da ticari şekilde cereyan eden başvurular olmaktadır. Bulgaristan vize işlemlerinin genel de yoğunlaştığı alanlarda bu nedenle daha çok bu üç alan olmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerinden gelen dosyaların ulaşmasıyla başlayan bu süreçte Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği başvuru sahiplerinin dosyalarının doğru bilgiler içerip içermediği ile ilgili birtakım araştırmalar uygular. Bulgaristan vize işlemleri için Türkiye sınırları içerisinde başvuruları ilk kabul ve bazı testlere tabi tutmakla görevli tek firma VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezidir. Ayrıca Bulgaristan vize işlemlerinin Türkiye’de karara bağlanacağı tek yer ise Bulgaristan Konsolosluk / Büyükelçiliğidir. Bulgaristan vize işlemleri sürecinde başvuru sahibi için önemli olan başvuru dosyasını doğru ve eksiksiz olarak hazırlamaktır. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için; 0 312 426 03 25.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin