Bulgaristan Vize Başvurusu

628

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan VizesiBulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan Vize Başvurusu yaparak Bulgaristan vize işlemlerini yapmak zorundadırlar. 2007 senesinden itibaren AB tam üyesi olan Bulgaristan artık Schengen grubu üyesi de sayılmaktadır. Bu durumda da Schengen Bölgesi içinde olan vatandaşların Bulgaristan’a vizesiz giriş yapabilmektedir. Ancak T.C. vatandaşları için Bulgaristan vizesi alınması zorunludur.  Bu nedenle de Bulgaristan seyahati planlayan T.C. vatandaşları Bulgaristan vize başvurusu Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği’ne yapılabileceği gibi akrediteli olan seyahat / turizm acenteleri ya da vize başvuru merkezlerine yapılabilmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu öncesinde yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Bulgaristan vize başvurusunun yapılabilmesi için yapılacak seyahat amacı, süresi ve başvuru yapacak olan kişinin iş durumuna göre farklılık gösteren Bulgaristan Aile/Akraba Ziyareti, Bulgaristan Turistik Vize ve Bulgaristan Ticari Vize için gerekli olan evrak listesini doğru bir şekilde temin etmek gerekmektedir. Ayrıca bu evrak listesinde yer alan her belgenin de prosedüre uygun olarak hazırlanması için de ön hazırlık sürecinde akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu sırasında prosedür şartlarına uygun bir şekilde hazırlanmış evrakların dosya halinde akrediteli seyahat / turizm acentelerine ya da vize başvuru merkezlerine teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların eksik  ya da yanlış olması durumunda vize başvurusu için gerekli olan işlemler eksikliklerin tamamlanması ya da yanlış olan belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması için geri çevrilecektir.

Bulgaristan ülkesi henüz Schengen ülkesi olmasa da Schengen’e yeni üye olacak en yakın ülkelerden biri olarak görülmektedir. Schengene üye olmamasına rağmen hali hazırda Schengen vizelerine bazı ayrıcalıklar tanıyan Bulgaristan’ın vize başvuru süreçleri Schengen ülkeleriyle benzerlik içermektedir. Bulgaristan vize başvuruları Schengen kurallarına bağlı olmasa da Bulgaristan’ın Avrupa Birliği üyeliğinden dolayı AB mevduatlarına göre ilerlemesi gereken başvurulardır. Türkiye Cumhuriyeti’nde Bulgaristan vizesi için başvuru yapılabilecek adresler Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ve Antep’te bulunan VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerdir. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize başvurusu süreçlerinde dosya kabullerini yapmaz. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği sadece vize işlemlerini yürütmek ve karara bağlamakla yükümlüdür. Bunun dışında kalan biyometrik verilerin başvuru sahiplerinden alınması ve başvuru dosyalarının toplanması gibi başvuru sürecini ilgilendiren işleri yapmak VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerine aittir. VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezleri, Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından yasal olarak yetkilendirilmiş olup, Bulgaristan’a ziyarette bulunmak isteyen TC Vatandaşlarının başvurularını ilk karşılayan kurum görevi yapar. Ayrıca VFS Global vize başvuru merkezleri bu kabul işlemini yaparken Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği tarafından belirlenen bir dizi ön test aşamasını da uygulamaya koymakla yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde Bulgaristan’a yapılacak vize başvurularını toplamakla görevli tek kurum VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin