Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

612

Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Bulgaristan VizesiBulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri için yetkili olan tek mercidir. Bulgaristan’a seyahat etmeyi planlayan kişi ya da kişiler vize işlemleri için direk olarak başvuru yapmak zorunda değildir. İlk kez başvuru yapacaklar ise Bulgaristan Vize İşlemleri bölümüne şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Vize İşlemleri yarıca resmi olarak yetki sahibi olan akrediteli acenteler ile vize başvuru merkezlerinden alınacak destek ile de başvuru yapılabilmektedir. Bu nedenle gerekli olan evrak listesinde neler olduğu, evrakların nereden nasıl temin edilmesi gerektiğine dair gerekli olan danışmanlık hizmeti için acentelere ya da vize başvuru merkezleri ile irtibata geçilmelidir.

Bulgaristan Vize İşlemleri için teslim edilmesi gereken evrakların tümünün doğru ve eksiksiz olarak temin edilmesi gerekmektedir. Beyan edilecek belgelerin tümünde bilgilerin birbiri ile tutarlı olması gerekmektedir. Tutarsızlık olduğu anlaşılan başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri geri çevirmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri konusunda oldukça dikkatli olunması gereken bir husus bulunmaktadır. Schengen Bölgesi üyesi olmasına rağmen Bulgaristan Schengen vizesi alan kişiler bu vize ile diğer Schengen ülkelerine giriş hakkına sahip değildirler. Bulgaristan Schengen vizesi alan bir kişinin Schengen vizesi haklarının tümüne sahip değildirler. Yapılacak olan Bulgaristan seyahatlerin de bu konuya dikkat edilmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri süreci VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerinden gelen dosyaların Konsolosluk / Büyükelçilik bünyesinde toplanmasıyla başlayan süreçlerdir. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde ki yetkililer teslim edilmiş dosyaların içindeki evraklarla ilgili bir dizi çalışma yapar. Yapılan bu çalışmalar esnasında Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği ilgili Türk kurumlarıyla temas kurarak evrakların doğruluğunu tasdik ettirme hakkını sahiptir. Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri için başvuruları Konsolosluk/ Büyükelçilik bünyesinde değil, VFS Global Bulgaristan vize başvuru merkezlerinde kabul eder. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinden önce Bulgaristan vizesi için başvuru yapanların bilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar; Bulgaristan Schengen bölgesi olmadığı için Bulgaristan’dan alacağınız vizelerle Schengen ülkelerine giriş yapamazsınız. Ayrıca Bulgaristan’a giriş yaparken 10.00 euro ya da daha yüksek miktarda bir para bulunduruyorsanız bunu girişte beyan etmeniz gerekir. Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinden olumlu karar alsanız dahi gümrük kapılarındaki bu kurallara uymanız beklenir. Özellikle 10.000 euro ve üstü bir parayla sınırdan geçmeye çalışıp, güvenlik kontrollerinde durumunuz fark edilirse, vizeniz olsa dahi Bulgaristan sınır kapısındaki güvenlik görevlilerinin bu paranın tamamına el koyma hakkı vardır. Bu paranın geri alınması durumu da söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle Bulgaristan Konsolosluğu/ Büyükelçiliğinden hangi vizeyi almış olursanız olun Bulgaristan sınır kurallarına riayet etmeniz gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin