Belçika Vize İşlemleri

614

Belçika Vize İşlemleri

Belçika Vize Bayrağı

Belçika vize işlemleri Türkiye’nin faklı illerinde bulunan Belçika Krallığı’na bağlı temsilciliklerinde yapılmaktadır. Belçika Büyükelçiliği / Konsolosluğu ve Fahri Konsolosluklar Belçika seyahati yapacak olan kişilerin ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları için hizmet vermektedir. Belçika vize işlemleri için başvurular Türkiye’de hizmet veren Belçika Başkonsolosluğu Belçika Büyükelçiliği ile Belçika Fahri Konsoloslukları yetki alanı içinde olan temsilciliklere başvurmaları gerekmektedir.
Belçika vize işlemleri kısa süreli seyahatler için yapılacak olan Belçika vize işlemlerini şahsen kabul etmemektedir. Belçika vize işlemleri Türkiye’de bulunan Belçika temsilcileri tarafından yetki verilen Belçika vize başvuru merkezleri ile birlikte akrediteli seyahat acenteleri aracılığı ile vize başvurularını kabul etmektedir. Bu nedenle de seyahat yapacak kişilerin vize başvuru türlerine ve bulundukları illerdeki yetkili olan vize başvuru merkezleri ile iletişime geçilmelidir.
Belçika vizesi almak isteyen herkesin hazırlaması gereken evrak listesi:
• Pasaportun alınış tarihi 10 yılı aşmayan, vize işlemlerinin yapılabileceği en az 2 boş sayfası bulunan ve seyahat sonrasında da 3 ay geçerli olabilecek pasaportun aslı ile varsa önceden alınmış pasaportların işlenmiş olan sayfalarının fotokopisi,
Belçika vize işlemleri için doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulan vize başvuru formu,
• Başvurunun hangi dilde incelenmesinin istendiği imzalı olarak sunulacak dair dil seçim belgesi,
• Biri başvuru formunun sağ üst köşesine diğeri ise dosyaya koyulmak üzere başvuru yapan kişinin son halini yansıtan biyometrik fotoğraf vize başvuru türü ne olursa olsun herkesin hazırlaması gereken evraklardır.

Belçika vize işlemleri ilk durak olan VFS Global Belçika vize başvuru merkezlerinden başlayabileceğiniz vize işlemleridir. Belçika vizesi aynı zamanda Schengen yerine geçtiği için birçok Schengen ülkesiyle ortak işlemler Belçika vize işlemleri çerçevesinde de uygulanmaktadır. Belçika vize işlemleriyle ilgili başvuru aşamasına gelmeden önce özellikle pasaportunuzun geçerlilik süresi, fiziksel olarak yıpranmamış olması, en az iki adet boş sayfa bulunması (yeni basılacak vize için) ve dosyadaki diğer evrakların ziyaret amacınıza uygun doğrulukla hazırlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca yine her vize başvurusunda tavsiye olunduğu üzere pasaportunuzun bitiş tarihinin Belçika ziyareti için planladığınız bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması Belçika Vize İşlemleri için faydalı olacaktır. Zira çoğu ülke bitiş süresi çok yaklaşmış pasaportları güvenlik amaçlı olarak vize işlemlerine dahil etmemeyi tercih eder. Belçika vize işlemleri sizin belirtmiş olduğunuz amaçlara göre şekil alacağından bu işlemlerde sorun yaşamamak için yapmanız gereken en önemli şey VFS Global Belçika vize başvuru merkezilerine sunmuş olduğunuz dosyanızın Belçika Devleti’ne yapacağınız ziyaretin amacını net olarak açıkladığı ve bunu destekleyen belgelerle tamamlanmış olduğundan emin olmak olacaktır.

Belçika Vize İşlemleri esnasında VFS Global firmasından almış olduğunuz herhangi bir hizmet sizin vize sürecinize etki etmeyecektir. Bunun yanında ilk adım olarak başvuru sürecinde daha rahat etmek için VFS Global VIP başvuru servisi gibi ek hizmetlerinden ekstra ücret ödeyerek faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin