Avusturya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

642

Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Avusturya Vize Bayrağı

Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Avusturya’ya seyahat eden T.C. vatandaşlarının Türkiye’de yer alan Avusturya dış temsilcilikleri aracılığı ile vize başvurusu yapılması gereken yerdir. Avusturya vizesine tabi tutulmayan T.C vatandaşları Resmi pasaportu olan kişiler 180 günde en fazla 90 gün seyahat edebilmektedirler.

Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri Schengen vizesi kurallarına göre Avusturya Konsolosluğunca verilen vize onayı Avusturya Schengen vizesi ile Avusturya’ya giriş hakkı vermekle birlikte Schengen Bölgelerine de serbest dolaşım hakkı vermektedir. Ancak öncelikle Avusturya’ya giriş yapılması ve sonrasında da hangi Schengen ülkelerine giriş beyanın yapılması gerekmektedir.

Avusturya Vize İşlemleri kısa süreli seyahatler için direk başvuru almamakla birlikte istisnai durumlarda başvuruları şahsen de alabilmektedir. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri kısa süreli seyahatler için elçilik tarafından yetkilendirilmiş vize danışma merkezleri aracılığı ile başvurular kabul edilmektedir. Avusturya konsolosluk vize işlemleri sorumlusu olan vize danışma merkezleri ile seyahat acenteleri vize başvurularının işlem sürecinden sorumlu olurken, başvuruların değerlendirilip vize talebine karar veren merci Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’dir.

Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği Vize İşlemleri onayı alınmadan gidiş dönüş bilet satın alınması ya da iade edilemeyen seyahat anlaşmaları yapılması tavsiye edilmemektedir. Bazı durumlarda başvuru değerlendirme süreçleri uzayabilmekte ve bunun için ek süre gerekebilmektedir. Avusturya seyahati gecikmelerin de olabileceği düşünülerek seyahat tarihinden en geç 15 gün önce veya en erken 2 ay önce başvuru yapılmasına dikkat edilmelidir.

Avusturya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Avusturya Devleti adına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerini yürütmek ve karara bağlamak amacıyla görevlendirilmiş dış temsilciliklerdir. Avusturya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında öncelikle dosyanızda ziyaret amacınızın net olarak açıklanıp açıklanmadığına dikkat edilir. Bundan sonraki süreçte sizin açıklamış olduğunuz bu amaca uygun evrakların dosyanızda eksiksiz bir şekilde bulunup bulunmadığına ve bu evrak içeriklerinin doğruluğuna ilişkin bazı soruşturmalar yapılır. Türkiye’deki yetkili makamlarca imzalatıp kaşelettiğiniz resmi belgelerinizin bu makamlarda karşılıkları olup olmadığını soruşturma hakkı Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği’nde bulunan bir haktır. Herhangi bir şekilde yalan beyanda bulunduğunuz veya sahte evraklarla hazırladığınız dosyaların Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri esnasında fark edilmesi durumunda vize talebinize ret kararı uygulanacaktır. Böyle bir durumda özellikle bir Schengen ülkesinden ret yemeniz de ilerde başvuracağınız potansiyel vizelerin sonuçlarını da etkileyebilir zira bu kararların hepsi bütün ülkeler tarafından ulaşılabilecek şekilde saklanmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri diğer Schengen üyesi ülkelerdekine benzer süreçlerle ilerleyeceğinden bu işlemlerin sonuca bağlanma süreleri ve bu işlemler için gerekli dosya hazırlama kriterleri de hemen hemen aynı olacaktır. Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliği haricinde vize başvurunuzun karara bağlanmasında etki sahibi olacak kurum yoktur. Ayrıca VFS Global vize başvuru merkezlerinden başlattığınız Avusturya vizesi işlemlerinde VFS Global firmasının herhangi bir yetkisi bulunmamaktadır. İşlemlerle ilgili tek resmi karar merci Avusturya Konsolosluğu/Büyükelçiliğidir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin