Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

2015

Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Almanya Vize Bayrağı

Almanya’ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri bölümüne müracaat edilerek yapılmalıdır. Ancak öncelikle yapılması gereken bulunulan bölgeye bakmakla sorumlu olan Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri için randevu talebinde bulunulması gerekmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara ve İzmir Almanya Konsolosluğu’na bağlı olan illere göre randevu alınması gerekmektedir. Yaşanılan şehrin hangi konsolosluğa bağlı olduğu konusunda bilgi sahibi olmayanlar bu ülkenin anlaştığı tek şirketi olan İDATA’dan öğrenebilmektedir.

Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği

vize işlemleri için konsoloslukla iletişime geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları işlemlerin daha hızlı yürümesi açısından İDATA hizmetinden faydalanmalıdır. Gerekli olan randevu evrakların eksiksiz, hızlı bir şekilde tamamlanabilmesi işlemlerin çok daha hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır ki bunun için gerekli olan evrakların ne olduğunu ve nasıl temin edilmesi gerektiğini öğrenmek gerekmektedir.

Almanya Konsolosluğu/Büyükelçiliği vize işlemleri hangi durumlarda yapılmaktadır?

  • – 90 günden az olan Almanya seyahatleri için alınacak Schengen vizesi ile 90 günden fazla olan Almanya seyahatleri için alınan Ulusal vize alınmak istendiğinde,
  • – Almanya’da oturma kartı başvurusu ya da yenileme başvurusu yapılacağında
  • – Almanya’ya geri dönebilmek için
  • – Evlenme ehliyeti belgesi ile soyadı beyanı için
  • – Tasdik işlemeleri ya da belgelemek için
  • – Alman pasaportu edinmek, pasaport kaybetmek, çocuk pasaportu çıkarmak, geçici pasaport alabilmek, süresi dolan pasaport ile kimlik yenileme için başvurulmalıdır.
  • Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemleri özellikle 1960’ların başındaki işçi akınından sonra oldukça yoğunluk kazanmış işlemlerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından siyah (diplomatik), gri (hizmet) ve yeşil (hususi) pasaport sahiplerine sınırlı süreler için (180 gün içinde 90 günü geçmemek koşulu ile) vizesiz giriş hakkı tanınsa da bordo (umumi) pasaport sahiplerinin her türlü ziyareti için Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinden geçmesi gerekiyor. Almanya’nın Türkiye ile ikili ilişkilerinde önemli bir yeri olan Almanya’daki Türk varlığı sayesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından birçoğunun Almanya’da aile bireyi ya da akrabası ikamet etmekte. Bunun neticesinde de Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinden birçoğu Almanya aile/akraba ziyareti vizeleri üzerinde gerçekleşmekte. Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinin bir diğer boyutu da turistik vizeler. Türkiye vatandaşlarının dış ülkelerde en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Almanya turistik vize aynı zamanda Schengen bölgesi ülkesinden alındığı için Schengen vizesi mahiyetini de taşıdığından Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde büyük bir kısım vize başvurusu da bu yönde cereyan etmekte. Bunlara ek olarak Almanya – Türkiye arası ekonomik ilişkilerin yoğun olması nedeniyle ve Türkiye’deki iş adamlarının bordo pasaport dışında pasaport alamaması sebebiyle Almanya Konsolosluğu / Büyükelçiliği vize işlemlerinde kısa süreli de olsa en çok yapılan başvuru Almanya ticari vizesi üstüne gerçekleşmekte. Bu işlemler hakkında detaylı bilgi için; 0 312 426 03 25.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin