Amerika Vize Randevusu

4398

Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu

Amerika Vize Bayrağı

Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu Amerika Göçmen Olmayan vize için online başvuru formu doldurmaları zorunludur. Amerika Göçmen Olmayan vize için yapılması gereken online olan DS-160 formu doğru ve eksiksiz olarak doldurulması zorunlu kılınmıştır. Ayrıca doldurulan DS-160 formun İngilizce olarak doldurulması üzerinde önemle durulan diğer bir husustur.

Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu için DS-160 Başvuru formunun doğru bir şekilde online bir şekilde elektronik ortamda doldurulmasından sonra sistem üzerinden oluşan başvuru formu ve bu sırada alınan Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu ile ilgili kayıt işlemi yapılmış olur. Bu işlem sonrasında başvurunun onaylanmasında sonra yapılacak olan hizmetin bedeli kredi kartı ile güvenli bir şekilde tahsil edilmektedir. Kredi kartı ile ödeme yapmayacak kişiler ise Amerika Konsolosluğu tarafından verilen banka hesap numarasına yatırabilmektedirler.

Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu öncesinde alınacak vize türünün doğru belirlenmesi gerekmektedir. Yapılacak olan Amerika vize başvurusu ticari ise B-1 vize türü, amaç ziyaret ise B-2 vizesi için sistem üzerinden DS-160 formunun ilgili alanlarını B1-B2 olarak işaretlemeleri gerekmektedir. Ayrıca bu kategoriler içinde F,H,I,J,L,M,O,P ya da R kategorileri de asıl başvuru yapan kişi ile ona eşlik edecek olan aile bireyleri de bulunabilmektedir. Eğer aile bireyleri yakınsa çalışma vize türleri E,H,I,L,O,P,R ile değişim vizesi olan J vizesi ya da F, M öğrenci vizeleri için asıl başvuru sahipleri ile onlara eşlik edecek 21 yaş altı bireyleri kapsamaktadır. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta ise başvuru sırasında yanlış vize türü işaretlenmesi söz konusu olursa Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize Randevusu alımı tekrar yapılır.

İslam coğrafyasında ABD ile Suudi Arabistan’dan sonra en iyi ilişkilere sahip olan ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu ilişkilere rağmen pasaport renkleri fark etmeksizin ABD’ye giriş için vizeye başvurmak durumundadırlar. ABD Konsolosluk / Büyükelçiliği vize işlemleri çerçevesinde ilk olarak randevulu sistemle başvuru sahiplerini kabul etmektedir. Türkiye vatandaşlarına vize uygulaması olup bu uygulamanın neticesinde gelen başvuruları vize başvuru asistan firmalarında değil kendi Konsolosluk / Büyükelçiliği’nde kabul eden nadir ülkelerden biri olarak ABD vize randevularını Ankara, İstanbul, Adana ve İzmir’deki Konsolosluk / Büyükelçilikleri aracılığıyla hayata geçirmektedir. Amerikan vize randevusuna giderken başvuru sahiplerinin kendilerinden seyahat amaçlarıyla ilgili istenen evrakları tam ve doğru şekilde toparladıklarından emin olmaları gerekmektedir. Bu nedenle ABD vize başvurusu yapmaya karar veren kişilerin bu planları en az 1 aylık bir süreye yaymaları süre olarak sıkışma yaşamamaları için tavsiye olunur. ABD’nin Türkiye vatandaşlarından her tür pasaport sahibine vize uyguladığını düşündüğümüzde ABD Konsolosluğu / Büyükelçiliğinde vize işlemleri ve vize randevusu alma işlemlerinin diğer sürpriz süreler alabileceği ihtimalini unutmamak gerekir. Ayrıca yeni dünyanın gözde ülkesi olarak ABD’ye Türkiye’den yapılan göçmenlik başvuruları ve bu başvurular için verilen vizeler ve süreçlerinin farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Zira ABD Vize randevusu için işlem yapan kişilerin çoğunlukla (göçmen vizesi için başvurmayanlar da dahil) Türkiye’deki ABD vatandaşlarının işlemleri için açılan randevu birimlerinden randevu aldıkları gözlenmektedir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin