Amerika Vize İşlemleri

4140
Amerikan Vizesi
Amerika Vize Bayrağı

Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize İşlemleri
Amerika’ya yapılacak olan seyahat türü ne olursa olsun Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize İşlemleri için başvuru yapılması gerekmektedir.Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize İşlemleri Amerika seyahati yapacak T.C. vatandaşları Amerika vizesi ile seyahat yapmak zorundadır. T.C. Umuma Mahsus olan Bordo Pasaport, Hususi olan Yeşil Pasaport, Hizmet olan Gri Pasaport ile T.C. Diplomatik olan Siyah Pasaport sahibi olan herkes Amerika Birleşik Devletleri’ne gidecek olan T.C. Vatandaşları veya Türkiye sınırları içinde ikamet izni olan yabancı uyruklu kişiler de Amerika Vize İşlemleri için başvuru yapmaları gerekmektedir.
Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize İşlemleri için planlanan seyahat tarihinden yaklaşık olarak 6-8 hafta öncesinde başlanması gerekmektedir. Amerika Vize İşlemleri için başvuru yapacak kişiler Amerika Göçmen Olmayan Vize türüne başvuru yapılmalıdır. Amerika Konsolosluğu Göçmen Olmayan Amerika Vizeleriyle başvuru yapacak kişi Amerika’da eğitim ya da çalışma sebebi ile geçici olarak ikamet etme hakkı tanınmaktadır.
Amerika/Amerikan/USA/ABD Vize İşlemleri için hangi kategori için başvuru yapılacaksa seyahat eden ve başvuran kişinin amacına göre Resmi vize, Turizm vizesi, İş amaçlı vize, Transit Geçiş vizesi, öğrenci ve değişim programı vizesi, geçici çalışma vizesi, Diplomatik ve Resmi vize gibi vize türlerine göre değişiklik göstermekle birlikte göçmen olmayan vize başvurusu yaş kategorisi ne olursa olsun DS -160 Göçmen Olmayan vize başvuru formunun doldurulması herkes için zorunludur. Bu nedenle de Amerika Vize İşlemleri için prosedüre uygun bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

ABD vize işlemlerinin birçok ülkedekine göre farklı süreçler ve şartları beraberinde getirdiğini söyleyelim, öncelikle ABD’nin orta doğu politikaları çerçevesine Türkiye’de ikamet eden Küba, Irak, Iran, Lübnan, Libya, Kuzey Kore, Sudan, Somali, Suriye, Venezuela ve Yemen vatandaşları Türkiye’deki ABD Konsolosluk / Büyükelçiliklerinde vize işlemleri veya herhangi bir işlem için bulunamaz. Bunun dışında kalan Türkiye vatandaşları da pasaport renkleri ne olursa olsun ABD vize işlemleri sürecine dahil olmak zorundadırlar. Mayıs 2007’de yapılan düzenlemelerden sonra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ABD vizesi başvurusu esnasında 10 parmağın hepsinden parmak izi vermek zorundadırlar. Ayrıca Amerika Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğunun ilgili birimlerinde yapılacak olan vize görüşmeleri sadece randevu ile yapılabilmektedir.

ABD vize işlemleri sürecine başlamak için ilk yapılması gereken ABD’nin sunduğu vize başvuru formlarını amacınıza uygun olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmaktır. ABD vize işlemleri sürecine girdiğinizde yasalar gereği verdiğiniz bilgilerin hepsinden sorumlu olacağınızdan bu konudaki dikkatsizlik istenmeyen sonuçların doğmasına yol açabilir. Ayrıca vize işlemlerinde avantaj sağlamak adına yalan beyanda bulunursanız bir daha ömür boyu ABD vizesi alamayacağınız gibi yasalar önünde de suçlu olursunuz. Amerika tarafından açıklanmış olan vize işlemlerinde gerekli belgelerden amacınıza uygun olanlarını doğru ve eksiksiz bir biçimde toparlayıp sunmanız gerekmektedir. Siz bunları sağladıktan sonra ABD Vize işlemleri süreci başvurduğunuz dönemdeki yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilecek sürelerde tamamlanır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin